Nebojte se sterilované ani mražené zeleniny, je mnohdy čerstvější než ta čerstvá!
Také se vám pod pojmem zeleninové jídlo vybaví jen představa, kolik času vám jeho příprava zabere?
Nákup, škrábání, loupání, mytí, krájení, strouhání... Někdy opravdu není času nazbyt a ne vždy má člověk čas si připravit pokrm z čerstvé zeleniny. A především málokdo si uvědomí, že čerstvá zelenina z obchodu, která leží na regálech řetězců až několik týdnů, není vlastně až tak čerstvá. Čerstvá zelenina je ke ztrátám vitaminů bohužel hodně náchylná a k jejich úbytkům dochází velmi rychle. A platí zde jednoduché pravidlo, čím delší příprava, tím větší ztráty vitaminů a dalších prospěšných látek.
A jak tedy dopřát vašemu tělu tu opravdu čerstvou zeleninu, která je plná vitaminů a dalších prospěšných látek, a jejíž příprava vám zabere jen minimum času?
Buďte vždy připraveni!
Pokud nemáte zrovna pod okny zahrádku, kde si můžete natrhat, co se vám zlíbí, možná si řeknete, že není problém zajít do supermarketu a nakoupit vše potřebné tam. Nicméně je potřeba si uvědomit, co všechno má tato zelenina za sebou a kolik vitaminů v ní je obsaženo ve chvíli, kdy se dostane na váš talíř. Stejně tak se může snadno znehodnotit i ta nejčerstvější zelenina ze zahrádky, které každý lidský zásah v podobě krájení, mytí či vaření, nějaké ty vitaminy ubere.
Proto se nebojte nechat zpracování na profesionálech. Využijte mrazák i spíž a vybavte si je trvanlivými zásobami, po kterých můžete sáhnout opravdu kdykoli. A rozhodně se nejedná o žádnou náhražku, mražená i sterilovaná zelenina může leckdy kvalitou předčit zeleninu čerstvou.
Ptáte se, jak je to možné? Zelenina pro následné zamrazení či konzervování se sklízí ve své nejvyšší zralosti, kdy obsahuje i nejvyšší podíl většiny vitaminů a dalších příznivých látek. Následně se šetrně zpracovává, a to způsobem, při kterém dochází jen k minimálním ztrátám prospěšných látek. Ve výsledku se vám tedy může dostat na stůl mražená či sterilovaná zelenina, která na tom bude s obsahem prospěšných látek mnohem lépe než zelenina "čerstvá", která byla sklizena v době, kdy ještě nebyla zralá, procestovala půl světa, poté ležela nějakou tu dobu v regálech supermarketu a následně ještě několik dní u vás v lednici.
I mezi mraženou a sterilovanou zeleninou jsou však velké rozdíly a je potřeba vybírat kvalitní výrobky. Spolehnout se můžete například na výrobky Bonduelle, kde máte opravdu jistotu, že nezklamou chuťově ani nutričně. Společnost Bonduelle má vlastní produkci zeleniny, může tedy garantovat původ a ekologický způsob pěstování, zelenina je zpracována do 4 hodin od sklizně a pro zpracování využívá jen ty nejšetrnější postupy, které nevedou k významným ztrátám prospěšných látek. Uchovává si proto vysoké procento vitaminů a lze bez nadsázky tvrdit, že je čerstvější než čerstvá zelenina z obchodu.
Podrobně jsme se porovnání čerstvé, mražené a sterilované zeleniny věnovali v časopise Pochutnej si se STOBem, kde najdete i výsledky studií zabývající se tímto tématem. Článek naleznete v 61. čísle časopisu.
Kromě toho, že vám mražená i sterilovaná zelenina nabízí pořádnou dávku vitaminů i dalších prospěšných látek, její benefit je také v nenáročné a rychlé přípravě.
Co připravit z mražené zeleniny?
Využití mražené zeleniny je opravdu všestranné a můžete ji použít téměř jakkoli - jako samostatnou přílohu k masu, do těstovinových jídel, zapečených brambor či rizota, hodí se také na přípravu polévek či pomazánek.
Ušetříte si čas očišťováním, krájením a předvářením, a jak již bylo řečeno, o pozitivní živiny se neochudíte, právě naopak. Díky šetrnému a rychlému zpracování a následnému zamrazení šokem si zelenina uchová maximum vitamínů. Velkou výhodou také je, že můžete využít směsí více druhů zeleniny - vaše jídlo a společně s tím i váš jídelníček tedy bude pestrý a nemusíte řešit problém, kolik druhů zeleniny musíte nakoupit a jak je stihnout zpracovat, aby se vám nezkazily.
A co připravit ze sterilované zeleniny?
U sterilované zeleniny se většinou obejdete bez vaření a jídlo máte hotové opravdu během pár minut. Pokud vám například zbyla uvařená příloha z předešlého dne, tak máte během chvilky na stole rizoto či směs s těstovinami nebo bramborami. Ideálně přidejte ještě nějaký zdroj bílkovin, aby vás jídlo i zasytilo a dodalo všechny potřebné živiny. A pokud zrovna nemáte uvařenou přílohu, tak sáhněte po kuskusu, který stačí jen zalít vodou. Přidáte například tuňáka, šunku či sýr, libovolnou sterilovanou zeleninu (výborná je například kombinace hrášku s mrkví) a jídlo je hotové do pěti minut.
A nebo vyzkoušejte "rizoto" z ovesných vloček, jehož příprava také není časově nijak náročná. Možná se vám zdá využití vloček na tento způsob na první pohled zvláštní, ale výsledek rozhodně stojí za to!
Využití má sterilovaná zelenina samozřejmě i ve studené kuchyni. Připravit z ní můžete třeba skvělý salát nebo pomazánku jako rychlou večeři nebo třeba jako pohoštění pro nečekanou návštěvu. :-)
Mnoha recepty ze zeleniny, se můžete inspirovat také zde.
Využitím mražené a sterilované zeleniny ušetříte nejen čas, ale pokud vyberete kvalitní výrobky, tak především i spoustu ztracených vitaminů a dalších prospěšných látek, které vaše tělo jistě ocení!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.