Ing. Hana Pávková Málková
zdroj: Slaná fakta o soli - Publikace Česká technologická platforma pro potraviny
V předchozích článcích jsme si řekli, kolik soli bychom měli přijímat a následně jsme si toto doporučení srovnali s realitou (článek Kolik soli přijímáme), která bohužel doporučení příliš nereflektuje.
V tomto článku se zaměříme na to, kde všude sůl přijímáme a zároveň nám to trochu napoví, jak její příjem snížit a alespoň se přiblížit doporučovaným hodnotám.
Odkud se sůl v našich jídelníčcích bere?
Nejvíce soli v současnosti přijímáme z vyrobených a zpracovaných potravin (75 – 80 %), pouze 5 až 10 % tvoří potraviny s přirozeným obsahem soli (sodíku) a 10 až 15 % tvoří sůl přidaná během vaření a přisolování při vlastní konzumaci pokrmů.
V Číně nebo Japonsku jsou hlavním zdrojem příjmu soli dochucování (až 76 %) příjmu, nejvyšší podíl má sójová omáčka.
WHO (světová zdravotnická organizace) doporučuje spotřebu 5g soli na den, tzn., že na solení při vaření a dosolování pokrmů bychom měli použít pouze 1 gram soli. Zbylé 4 g soli přijmeme z hotových potravin.
V evropských zemích jsou hlavními zdroji soli základní potraviny jako chléb, cereálie (obiloviny) a pekařské výrobky (podílejí se na příjmu soli z 20 – 30 %). Na dalších místech jsou maso a masné výrobky a sýry. I když tyto skupiny nemají absolutně nejvyšší obsah soli, přispívají nejvíce k celkovému příjmu, protože jsou konzumovány ve velkém množství. Pokud kombinujeme pečivo se sýrem nebo šunkou, případně s obojím, je poměrně jednoduché denní limit naplnit i v jednom jídle, jak jsme si ukázali v tomto článku.
Dalšími významnými zdroji soli v českých jídelníčcích jsou hotové pokrmy, dehydratované polévky, sterilovaná zelenina, marinády a dochucovadla, sójová (až 18 % soli) a další omáčky, hotové omáčky na těstoviny, slané pochutiny jako bramborové chipsy, slané tyčinky, solené ořechy a některé minerální vody.
Průměrný obsah soli v některých potravinách (na 100 g potraviny):
Masné výrobky
- šunka 2-3 g
- sušená šunka 5 g
- salám 2-4 g
- párky, klobásy 2-3 g
- paštika 1,5 g
- rybí výrobky 2-6 g (např. ančovičky až 15 g)
Sýry
- cottage, mozzarella 0,5 - 1 g
- eidam 1,5 g
- balkánský sýr, niva 4 g
- tavený sýr 2,5 g
Slané pochutiny
- olivy zelené 4 g
- olivy černé 1,5 - 2 g
- slané tyčinky 4 - 6 g
- chipsy 1,5 - 2 g
Pečivo 0,7 - 2 g
Zjistěte v programu Sebekoučink, kolik soli se skrývá ve vašem jídelníčku
Nutriční program Sebekoučink vám poskytne komplexní přehled o vašem celodenním příjmu soli i dalších živin. Zapisujte a získejte rychlou zpětnou vazbu o vašem denním příjmu makroživin (tuků, bílkovin a sacharidů) a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). Sebekoučink za vás ohlídá i to, zda máte v jídelníčku dostatečné množství vlákniny, zeleniny a pitný režim.
Navíc v něm najdete stovky receptů STOB, které jsou pečlivě propočítané našimi odborníky a tedy vhodné i při hubnutí.
>> Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny zdarma. <<
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.