Ing. Hana Málková
Vláknina má v naší stravě nezastupitelný význam, často ji však do našeho jídelníčku nezařazujeme dostatečně. Které potraviny nám k plnění denního příjmu pomůžou a které nám naopak mnoho vlákniny nepřinesou?
Potraviny s vyšším obsahem vlákniny
V závorce je uveden obsah vlákniny na 100 gramů potraviny.
výrobky z celozrnných obilnin – celozrnné pečivo (7 g) – knäckebrot (15-20 g) – celozrnná mouka (12 g) – otruby (15 g) – obilné vločky (10 g) – sypané müsli (10 g) – müsli tyčinky (6 g) – celozrnný kuskus v suchém stavu (7 g) – celozrnné těstoviny v suchém stavu (6 g) – rýže natural v suchém stavu (5 g) |
pohanka v suchém stavu (10 g) |
luštěniny v suchém stavu průměr (15 g) |
ořechy a semínka průměr (10 g) |
ovoce průměr (3 g) |
zelenina průměr (2 g) |
houby průměr (3 g) |
Pozn. Tabulky obsahují průměrné hodnoty, u jednotlivými druhy potravin se hodnoty leckdy mohou i v rámci jedné kategorie významně lišit.
Potraviny s nízkým nebo žádným obsahem vlákniny
Nižší obsah vlákniny má bílá mouka a výrobky z ní, tzn. bílý chléb, pečivo, sladké pečivo, knedlíky, klasické těstoviny apod. Stále však určitý podíl vlákniny obsahují - většinou okolo 2-3 gramů na 100 g.
Zanedbatelný obsah vlákniny má většina sladkostí - sušenky, bonbony, cukrovinky, zákusky (vyjma ořechových a ovocných, případně z ovesných vloček). Tyto potraviny nám mnoho pozitivních živin nepřináší a náš jídelníček se bez nich určitě obejde.
Ze sladkostí jsou na vlákninu bohatší výrobky z ořechů, z ovesných vloček, ovoce, z celozrnné mouky nebo hořké čokolády.
Živočišné produkty, jako je maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, vejce vlákninu neobsahují, neznamená to však, že bychom je do jídelníčku neměli zařazovat.
Vlákninu neobsahují také tuky a oleje, cukr, ocet, majonéza a další ochucovadla. V nápojích (kromě džusů s dužinou či smoothie) vlákninu také nenajdeme.
Obsah vlákniny najdete také u všech potravin v naší rozsáhlé databázi i v programu Sebekoučink.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.