MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN Praha
Častou obavou pacientek, které zvažují užívání hormonální substituční terapie je zvýšení váhy. Toto zvýšení je však bohužel součástí změn v přechodu.
Po vyhasnutí funkce vaječníků se mění metabolismus ženy. A tak část žen při nezměněném příjmu kalorií i pohybovém režimu přibírá na váze. Ještě závažnější z estetického a hlavně zdravotního hlediska než vlastní váha je rozložení tuku vyjádřené obvodem pasu. Dochází k přesunu tuku z gynoidní („hruštička“) do androidní („jablíčko“) pozice, tedy opuštění preference podkožního tuku v oblasti hýždí a boků proti tuku nitrobřišnímu.
Tento typ obezity (androidní) je spojen se zvýšením rizika inzulínové resistence, diabetes mellitus II. typu, hypertenze, cévní mozkové příhody, arytmie, ischemické choroby srdeční i nemocí periferních cév. Je spojen také s vyšším rizikem karcinomu prsu.
Podle absolutní většiny studií hormonální terapie tento trend nijak neovlivňuje, dle jiných je mu schopna částečně zabránit.
Nicméně hlavními bojovníky proti tloustnutí v menopauze nejsou ani hormonální terapie ani „zázračné“ potravinové doplňky. Je to jedině žena sama. Musí lehce snížit příjem kalorií a zvýšit pohybovou aktivitu. Ta je ostatně i nejúčinnějším režimovým opatřením proti návalům horka a vynikající prevencí osteoporózy (řídnutí kostí).
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.