Pokud už jste s námi v projektu nějakou tu dobu, asi je vám jasné, že v případě výživy většinou není tak úplně jednoduché najít na otázky jednoznačné odpovědi. Odpověď je většinou potřeba více rozvést, upřesnit a zohlednit i mnoho dalších okolností. A ani v případě minerálních vod to není jinak. Záleží, o jakou konkrétní vodu se jedná, na množství, které vypijete, na vašem zdravotním stavu, aktuální situaci, a tak jako vždy i na vašem celodenním jídelníčku.
Jaké jsou druhy minerálních vod?
Balená voda je z hlediska legislativy považována za potravinu, a proto musí splňovat požadavky na správné označování. Stejně jako u klasických potravin tedy nezapomeňte číst etikety a sledovat složení.
Přírodní minerální voda může být různě mineralizovaná, to znamená, že může mít různý obsah minerálních látek. Složení a obsah minerálních látek včetně množství rozpuštěných pevných látek je vždy uveden na obalu.
Vyhláška 423/2001 Sb. člení přírodní minerální vody z hlediska celkové mineralizace, tj. podle obsahu rozpuštěných pevných látek (RL) na:
- velmi slabě mineralizované (obsah RL do 50 mg/l)
- slabě mineralizované (obsah RL 50 mg/l až 500 mg/l)
- středně mineralizované (obsah RL 500 mg/l až 1500 mg/l)
- silně mineralizované (obsah RL 1500 mg/l až 5000 mg/l)
- velmi silně mineralizované (obsah RL vyšší než 5000 mg/l)
Pokud je na etiketě přírodní minerální vody uvedeno »vhodná pro přípravu kojenecké stravy«, musí splňovat limity pro kojeneckou vodu.
Jaké vody vybírat?
Pro každodenní pití lze využít slabě a středně mineralizované vody – můžete je pít bez omezení jako součást pravidelného pitného režimu a zdravého životního stylu.
Tyto vody vám mohou pomoci naplnit denní příjem některých minerálních látek, který bývá často v české populaci nedostatkový, např. vápník nebo hořčík. Více o důležitých minerálních látkách se můžete dočíst zde. Naopak pozor je potřeba dát na obsah sodíku, jehož příjem je obvykle spíše vysoký. Problém vysokého obsahu sodíku se však týká jen několika málo druhů silně mineralizovaných vod.
Více o složení českých a slovenských minerálních vod se můžete dočíst zde.
Silně mineralizované vody jsou vhodné jen při specifických situacích, například při velké zátěži v letním období nebo při sportu, kdy je třeba rychle tělu doplnit minerální látky (včetně sodíku), neměly by však být v běžném životě jediným zdrojem tekutin.
Zvláštní kategorií jsou přírodní léčivé vody, které pochází ze zdrojů s prokazatelnými léčivými účinky, často silně mineralizovaných. Jejich konzumaci je vhodné konzultovat
s lékařem, který dokáže doporučit, jaký druh nejlépe vyhovuje zdravotnímu stavu.
Závěrem lze tedy shrnout, že minerální voda může být vhodnou součástí vyváženého jídelníčku, je však potřeba vybrat tu správnou.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.