Ing. Karolína Fourová
Při výběru sladidla je třeba být opatrný se slovem “zdravý”. Můžete totiž zjistit, že ačkoliv sladíte medem nebo třtinovým cukrem či javorovým sirupem, tedy dle vašeho nejlepšího vědomí a svědomí zdravě, ručička na váze se posouvá stále vice směrem vpravo a knoflík u kalhot je knoflíkové dírce čím dál více vzdálen. Žádný cukr není zdravý. Ne, ani ten hnědý. A dokonce ani med není dietní. A to ani ten domácí přímo od včelaře.
S jídlem roste chuť a toto rčení platí především pro jídlo, které je sladké. Je tomu tak jednak proto, že sladkou chuť preferujeme již ve chvíli, kdy přicházíme na svět, a jednak proto, že sladké pokrmy způsobují známé kolísání glykémie v krvi.
Na druhé straně, pokud sladkou chuť opravdu vyžadujete, existují zdravější alternativy sladké chuti, které vám pomohou se vyhnout konzumaci jednoduchých cukrů. A některé z nich vám představíme na následujících řádcích.
Alkoholické cukry, jako je erythritol, isomalt, maltitol, nebo populární rostlinka stévie jsou méně kalorická či dokonce nekalorická sladidla, která jsou vhodná například při redukci hmotnosti nebo pokud se z jakéhokoli důvodu snažíte omezovat cukr. Ačkoliv, i v jejich případě je třeba hlídat konzumované množství, jelikož i cukrovinka slazená stévií je přeci jen stále cukrovinkou a nejvhodnějším prostředkem, jak omezit v budoucnu konzumaci sladkostí je odvykání si na sladkou chuť. Kdybychom tuto problematiku řešili ještě hlouběji, došli bychom k závěru, že nejzdravější sladkostí, na které si můžete pochutnat, je čerstvé ovoce. Nikoliv sklenice kandovaných třešní nebo celé balení sušených fíků či datlí, ale opravdu čerstvé ovoce plné vitaminů a minerálních látek (a vody).
Přiznejme si ale, kdo z nás nemá jednou za čas chuť si pochutnat na sušence nebo domácím tvarohovém dortu s ovocem? Tam sladkou chuť úplně eliminovat nejde a právě v těchto případech by vám mohly být nápomocny zmíněné zdravější varianty slazení. Pojďme se na ně společně podívat.
Stévie
Stévie, zelená rostlinka s lístky obsahujícími až třistanásobně sladší látky než samotná sacharóza, stojí sama o sobě odděleně od následujících sladidel, jelikož jde o rostlinný derivát.
Její obrovskou výhodou je to, že neobsahuje žádné kalorie. Tato rostlina patří do stejné rostlinné rodiny jako například sedmikráska a nejvíce přirozeně se vyskytujících druhů najdete v Mexiku, Arizoně a Texasu. Nejžádanější druh Stevia rebaudiana ale roste v Paraguayi a Brazílii, kde jí ke slazení využívají lidé po stovky let. V těchto zemích je využívána také tradiční medicínou k léčbě popálenin nebo trávicích obtíží. Díky svým antibakteriálním schopnostem zabraňuje usazování bakterií v dutině ústní a tak, na rozdíl od klasického cukru, pomáhá zabraňovat tvorbě zubního kazu.
Dnes je stévie stále častěji využívána jako mnohoúčelové sladidlo ať už v podobě samotných lístků nebo extraktu.
Není cukr jako cukr
Vedle stévie jsou dalšími zajímavými sladidly erythritol, isomalt a maltitol. Dle názvu si mnozí z vás možná pomyslí, o jaké umělé chemické sloučeniny se může jednat. Tyto látky ale nejsou žádné jedovaté chemikálie, jedná se o tzv. polyoly - alkoholické cukry. A nemusíte se bát, rozhodně se z nich neopijete.
Erythritol se přirozeně vyskytuje například v různých druzích ovoce, ale i ve fermentovaných potravinách, jako je sójová omáčka. Najdeme ho ve vyšší koncentraci také v sýrech, víně nebo pivu, neboť vzniká přirozenou fermentací (kvašením) glukózy. Proto jde o naprosto bezpečnou látku bez jakýchkoliv vedlejších účinků. V potravinářství se za účelem slazení výrobků kombinuje nejčastěji s jinými nekalorickými sladidly, jako je právě výše zmíněná stévie. Sladivost erythritolu je jen o něco málo nižší než u klasického cukru, na rozdíl od něj se ale eryhritol nevstřebává v organismu, proto nedodává tělu žádnou přebytečnou energii, nezvyšuje glykémii a navíc brání vzniku zubního kazu.
Právě kombinaci stévie a erythritolu najdete ve španělských čokoládách značky Torras, které obsahují vysoký podíl kakaa. Honí-li vás mlsná, můžete vyzkoušet klasickou vysokoprocentní čokoládu nebo neobvyklé příchutě, jako je například skořice. Čokolády výborně chutnají a přitom neobsahují žádný cukr, díky tomu mají i nízký glykemický index a nemusíte se bát prudkých výkyvů glykémie. Tyto čokolády naleznete na našem eshopu zde, na stránkách www.diasladkosti.cz nebo v řadě prodejen se zdravou výživou.
Dalšími alkoholickými cukry, se kterými se můžeme v potravinách setkat, jsou isomalt a maltitol. Opět se jedná o látky, které se přirozeně vyskytují v ovoci nebo zelenině. Jsou o něco méně sladké než samotný cukr, ale jejich obrovskou výhodou je poloviční vstřebatelnost v lidském organismu a poloviční energetická hodnota. Nespornou výhodou používání maltitolu je také fakt, že ve srovnání s jinými sladidly nevykazuje žádné pachutě, které mohou být konzumentům nepříjemné.
Ačkoliv jsou tato sladidla všeobecně méně známá, jejich vlastností, kam se vedle sladivosti řadí také vliv na vláčnost výrobků a prevence enzymatického hnědnutí ovoce, se v potravinářství využívá naprosto běžně. Benefitem obou těchto látek je opět preventivní funkce proti vzniku zubního kazu. Jak jste si mohli všimnout, tuto vlastnost mají všechny alkoholické cukry, proto se s nimi setkáte ve většině případů ve žvýkačkách, zubních pastách nebo ústních vodách. Najdete je také v sušenkách španělské značky Gullón, oblíbených a vyhledávaných konzumenty v celé Evropě. Čeští zákazníci si dříve museli tyto produkty vozit ze zahraničí, nyní se dají sehnat již i u nás a na rozdíl od mnohých “dia” produktů, jsou vyrobeny z kvalitních surovin - celozrnné mouky nebo ovesných vloček, slunečnicového oleje a dalších přísad. Sušenky Gullón najdete také na našem e-shopu zde, na www.diasladkosti.cz a v mnohých prodejnách zdravé výživy.
Vyzkoušejte například vynikající cheesecake připravený právě z těchto sušenek.
Isomalt, maltitol a jiné polyoly jsou, stejně tak jako erythritol, naprosto bezpečné. Nalezneme je v mnohých potravinách, které jsou bez cukru nebo s označením “dia”. Snad jediným nežádoucím účinkem konzumace alkoholických cukrů může být pro některé osoby pocit nadmutí a plynatosti, což je individuální stav a je třeba jejich vliv na zažívání vyzkoušet na vlastní kůži. Na druhé straně, varování, že nadměrná konzumace těchto sladidel může mít také projímavé účinky, může být přínosem. Člověk díky takové informaci rozhodně nesní celé balení. :-)
Sladidel, které se běžně v potravinách využívají, existuje více, jejich celkový přehled najdete zde.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Takže podle mně má "mlsání" pejorativní, případně ironický nádech když se má to NĚCO konzumovat BEZ té které ZÁVADNÉ příměsi.Tento měsíc bez cukru, některý další měsíc bez tuku a na červen se těším úplně nejvíc :-)
Shrnuto, když si dám hrušku, citrusy nebo hroznové víno a opravdu hodně se soustředím-pokud mám čas :-) , dovedu vnímat tu sladkou chuť, což jsem před Měsícem cukru nikdy nepostřehla a nepřikládala tomu valného smyslu.Ovšem mlsání bez sladké chuti ať přírodní či syntetické, jak kdo má rád, není dle mého mlsání.Protože většinou nepůsobí ten požitek ze"zakázaného ovoce" :-)
Medem ráno přislazuji čaj - bylinkový, který obsahuje cukr. To je jediný sladký hříšek a přidávám 5 g, což je zanedbatelné. Stévii si doma pěstuji, nikoli jako sladidlo. Lístečky přežvykuji a vyplivuji, neboť jsou pomocníkem proti paradentóze a já bych ráda měla své zuby co nejdéle - zatím se mi daří. :-) Sušenky mě nezajímají, ty nepatří do mého běžného jídelníčku - raději si dám ovoce.