MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN Praha
Zatímco náctiletí se většinou domnívají, že sex je výsadou jejich věkové kategorie, realita je naštěstí jiná. Sexualita je nedílnou součástí lidské komunikace a sex jako takový pak podstatnou složkou partnerského (a nejen partnerského) života. A ke kvalitnímu sexu samozřejmě patří kvalitní antikoncepce.
Po 35. roku života sice plodnost ženy začíná velmi rychle klesat, ale nelze se na to spolehnout. Dle průzkumů více jak 40 % žen v reprodukčním věku u nás užívá hormonální antikoncepci. Skoro nic nebrání tomu, aby tak činily od puberty až do menopauzy. Jsou samozřejmě některé nemoci, které užívání hormonální antikoncepce vylučují, či jej činí rizikovým. Ale některé obavy patří do oblasti mýtů.
Díky komerčním genetickým laboratořím se velmi populární stalo riziko tromboembolické nemoci. To je opravdu v relativním riziku významné a víme, že toto riziko s věkem stoupá. Na druhé straně je výhodou, že většina žen v tomto věku má za sebou již těhotenství a to je stav, který je pro riziko trombóz bezkonkurenčně nejvýznamnější. Víme také, že největší riziko trombózy je v prvních třech měsících užívání kombinované hormonální antikoncepce. Nenechme se vyděsit pacientkou třímající v ruce zprávu některé genetické laboratoře, že má mutaci MTHFR (metyletrahydrofolátreduktázy). Za prvé ji má v heterozygotní formě 40 % obyvatel a za druhé pokud není vzácně doprovázena hyperhomocysteinémií, není pro trombózu nebezpečná.
Historickým mýtem je nutnost kontroly jaterních testů. Kuriózním nápadem je vysazení antikoncepce za účelem odpočinku organismu a to v sofistikovaném modelu jednou za rok na měsíc.
Dovolím si připomenout, že kontraindikací hormonální antikoncepce nejsou ani varixy, chronické jaterní nemoci, výskyt karcinomu prsu v rodině či myomy.
Pozor však na kouření cigaret, které ve věku nad 35 let přímo katapultuje do té doby prakticky nulové riziko infarktu myokardu při užívání hormonální antikoncepce do závratných hodnot. Samotný věk toto riziko nenese.
Pokud pacientka po čtyřicítce nechtěně otěhotní, většinou těhotenství ukončí. Je to eticky složité a psychicky náročné. Pokud otěhotní, protože jsme ji nedokázali pomoci při výběru antikoncepce, je to naše ostuda a tak vlastně základním úkolem antikoncepce je zabránit ostudě.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.