Ing. Hana Málková
Ochucené nápoje, ať už se jedná o limonády nebo ochucené vody, obsahují často velké množství cukru. Jejich konzumací si tak zbytečně zvyšujeme energetický příjem a do svého těla dostáváme pouze tzv. prázdné kalorie ve formě cukru.
Zvláštní kategorií jsou 100% džusy, které nám přináší i některé pozitivní živiny. Ani s nimi by se to však nemělo přehánět a neměly by tvořit základ pitného režimu. Cukru (ač pocházejícího z ovoce) obsahují stejně, leckdy dokonce více než limonády.
Jeden litr limonády obsahuje téměř 2 000 kJ, což dosahuje hodnot celého hlavního jídla. V nápojích tak často přijímáme vysoké množství energie, aniž bychom si toho byli vědomi. Spotřeba limonád v ČR dlouhodobě přesahuje hodnotu 100 litrů na obyvatele a rok, což je velmi vysoké číslo. Průměrný obyvatel ročně přijme pouze v podobě limonád přibližně 200 000 kJ, což odpovídá 550 zbytečným kilojoulům denně. Ochucené minerální a pramenité vody obsahují zpravidla oproti limonádám přibližně poloviční množství cukru a energie, pokud však vypijete jednu velkou lahev s tímto nápojem denně, na denním příjmu energie už se to značně projeví.
Samostatnou kapitolou jsou alkoholické nápoje, které tělu také dodávají velké množství nepotřebné energie, budeme jim věnovat některý z dalších článků.
Co říci závěrem? Pokud zrovna nejste vrcholoví sportovci a nepotřebujete za každou cenu doplnit rychle energii, pijte raději neslazené nápoje a energii přijímejte v potravinách, na kterých si pochutnáte a zároveň vám přinesou i pozitivní živiny.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Mám dojem, že dřív bylo složení Light a Zero víc odlišné - Light mi chutnala, Zero byla hnusná (a několikrát jsem v hospodě obsluze vynadala, když jsem se ptala, jestli mají Light, oni řekli, že ano, já si ji objednala a pak mi přinesli Zero). Teď mi i Zero chutná a nevidím mezi nimi chuťově moc rozdíl.