Tvaroh obecně patří mezi velmi prospěšné potraviny a měl by být pravidelnou součástí jídelníčku nás všech. Tvaroh je bohatý především na bílkoviny (měkký polotučný tvaroh obsahuje v průměru 17 g bílkovin na 100 g, tvrdý tvaroh dokonce 27 g bílkovin na 100 g, což je víc, než má maso), z minerálních látek obsahuje vápník, fosfor, železo, hořčík, z vitaminů se jedná o vitamin A, E.
Tvaroh a jogurt v chutné kombinaci
Tvarohy a tvarohové výrobky jsou vítané i v rámci hubnutí. Díky bílkovinám dobře sytí, a tím se snáze dodržuje méně energetický příjem. Je výhodné, pokud tvarohový dezert obsahuje nižší obsah tuku a cukru. Tyto požadavky stoprocentně splňuje tvarohový dezert Ovofit (energetická hodnota je na 100 g 280 kJ, obsah tuku je 1 g, bílkovin 9 g, sacharidů 5 g). Ovofit je vyroben z odtučněného tvarohu a smetanového jogurtu, obsahuje i probiotické kultury a přidané vitaminy B1, B2 a E. Výrobek neobsahuje přidaný cukr, je doslazen náhradními sladidly. Obsažená probiotika pomáhají udržovat bakteriální rovnováhu ve střevě ve prospěch prospěšných bakterií, což má vliv na imunitu, zmírnění zácpy nebo naopak průjmů, atd. Vitamin B1 je součástí enzymů a je nezbytný pro správný chod energetických procesů probíhajících v buňkách. Zvlášť důležitý je pro správné fungování nervového systému vitamin B2.
Tvaroh Ovofit je tedy výrobek s nízkou energetickou hodnotou a je jeden z nejvhodnějších produktů pro redukci váhy. Jogurty jsou výborné pro bakterie, tvarohy pro bílkoviny, takže kombince tvarohu a jogurtu je to pravé ořechové.
Ovocné tvarohy Milko
Milko obsahuje ve 100 g 450 kJ, 2 g tuku, 7 g bílkovin, 15 g sacharidů a 2 g vlákniny. Obsažená vláknina je zastoupena inulinem. Inulin patří mezi oligosacharidy, které fungují jako rozpustná vláknina. Oligosacharidy jsou potravou pro prospěšné bakterie, slouží tedy jako prebiotikum. Rozpustná vláknina se také uplatňuje při snižování a úpravě hladin krevního cukru a napomáhá i snižování hladiny krevních tuků a cholesterolu. Pro hubnutí je výhodný přídavek syrovátky, jelikož syrovátkové peptidy (zejména pak v kombinaci s obsaženým vápníkem) vykazují řadu prospěšných účinků.
Navíc si milovníci sladkého mohou opravdu pochutnat, a to nízkokaloricky. DOBROTu BEZ VÝČITEK – DÉBÉVÉčko, jak ji znáte z televizní reklamy, si můžete dopřát s čistým svědomím právě při chuti na sladké. Můžete si vybrat mezi příchutěmi - citron + limetka, jahoda a malina, borůvka, lesní plody. Tvarohy můžete i zmrazit a vychutnat si je jako zmrzlinu.
Více informací na www.milko.cz
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Například ovofit ananasový
http://www.chemievjidle.cz/tvarohove-dezerty/ovofit-ananasovy-polabske-mlekarny
ale minimálně ty tvarohy aspartamem slazené nejsou. složení, pokud pominu ten kukuřičný škrob, mi připadá v pohodě. docela jde "borůvka"
kdyby se vycházelo ze spotřeby 3 200 mg aspartamu na 80 kg člověka/den (takové množství sladkostí není prakticky možné zkonzumovat), může se teoreticky uvolnit asi 326 mg methanolu. Tento údaj však vychází z předpokladu, že rozklad v lidském těle probíhá zcela stejně, jako rozklad např. v chemické laboratoři. To samozřejmě není možné. Pokud vezmeme v úvahu spotřebu asi 3 šálků kávy nebo čaje denně, k tomu nějaký slazený nápoj, lze předpokládat spotřebu kolem 300 mg aspartamu denně. Z tohoto množství může teoreticky vzniknout asi 31 mg methanolu, ve skutečnosti se do krevního oběhu dostane zhruba 6 mg volného methanolu. Jen pro názornost, v našem těle normálně denně vzniká 300 až 600 mg methanolu podle typu přijaté potravy. Z 1 kg jablek může vzniknout až 1 400 mg methanolu a konzumací 1 zralé meruňky, broskve nebo 3 švestek vznikne v našem těle tolik methanolu, jako po konzumaci 12 tablet stolního sladidla s aspartamem. Po konzumaci jednoho jablka se v těle vytvoří asi 150 mg methanolu, což je množství, které vznikne z aspartamu obsaženého přibližně v 6 litrech light nápoje (1 litr obsahuje asi 200 až 240 mg aspartamu). Methanol je také normálně obsažen v řadě potravin a nápojů, např. v 1 litru šťávy z černého rybízu je to 230 mg methanolu, v rajčatové šťávě 214 mg, ve šťávě z červeného rybízu 127 mg methanolu a 1 kg banánů obsahuje 180 mg methanolu.
Ze stránek http://galenus.cz/aditiva-aspartam.php
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17828671
Závěr abstraktu: "The studies provide no evidence to support an association between aspartame and cancer in any tissue. The weight of existing evidence is that aspartame is safe at current levels of consumption as a nonnutritive sweetener."
Určitě hledejte, co které třeba i to "Eééčko s lidma dělá", ale hledejte na oveřených a vědecky podložených servrech, tyto servery bohužel nejsou v češtině.
http://www.stobklub.cz/blog-zapis/MaSka/1114/
Za sebe Milko i Ovofit mám ráda, i jkdyž denně je nemusím.
niskotučnej.
Objevila jsem v Budapešti podobné výrobky, jen mě štve, ža tu vůbec na potravinách neuvádějí kalorické hodnoty:-(.. minimálně..
Výborný je ale i neovocný a to čokoládový, ten je 2x mňam!!! :-)