Ve videu k této Výzvě jsme vám slíbili, že vám stačí pouze pár rad a kroků k tomu, aby vaše pečení bylo skutečně zdravější.
Tak tady jsou!
1. Používejte méně cukru
Třtinový, kokosový, med nebo agávový sirup? Cukr je stále jen cukr, ať už je bílý nebo hnědý, tekutý nebo sypký. Při pečení můžete s klidným srdcem používat i obyčejný řepný cukr, ale hlídejte to podstatné - jeho množství!
Snižte množství jakéhokoliv cukru, který používáte, na polovinu nebo třetinu než je uvedeno v receptuře.
Problematice cukru jsem se více věnovali zde a konkrétní tipy na snižování množství cukru najdete i v článku v Tipech pro vás.
2. S tuky šetřete a vybírejte kvalitní
Tuky mají ze všech živin nejvíce kalorií, a proto to s nimi také nepřehánějte. Kvalitní tuky však do jídelníčku určitě patří a vašim cílem nesmí být zredukovat jejich příjem až k nule!
Pro pečení se hodí nejlépe řepkový olej nebo kvalitní rostlinné tuky určené na pečení, vyzkoušet můžete i avokádo. Nezapomínejte ani na oříšky a semínka, skvělá jsou také ořechová másla.
Část tuku lze nahradit jogurtem, zakysanou smetanou nebo kefírem. Tímto způsobem se vám podaří snížit množství tuku, a tedy i množství energie ve výsledném pokrmu, aniž by to bylo tolik znát na chuti.
Problematice tuku jsme se více věnovali i v naší Výzvě Používám tuky správně.
3. Přidejte si bílkoviny
Bílkoviny vás zasytí a sníží glykemický index vašeho díla. Proto na ně nezapomínejte ani při pečení.
Přidejte do těsta nebo ke sladkému pokrmu třeba tvaroh, jogurt nebo čerstvý sýr. Při pečení by neměla chybět vejce a počítají se i rostlinné bílkoviny, které naleznete například v luštěninách.
Vše podstatné o bílkovinách si můžete připomenout zde.
4. Nezapomínejte na vlákninu
Vláknina má mnoho pozitivních účinků, jedním z nich je i zvýšení pocitu nasycení a snížení glykemického indexu (což platí zejména pro rozpustnou vlákninu).
Dávejte při pečení přednost celozrnným moukám a cereáliím, skvělé jsou ovesné a jiné vločky. Nezapomínejte na ovoce, zeleninu, oříšky či semínka a nebojte se experimentovat ani s luštěninami.
5. Nejdůležitější rada nakonec - nepřehánějte to s množstvím
I zdravá buchta je stále buchta a zdravé cukroví je stále cukroví, a proto si dejte pozor, abyste to s množstvím nepřehnali.
Nedokážete-li odolat, když je doma napečeno, pak...
- připravujte sladké v menším množství, protože co nemáte pod nosem, to nesníte
- pořiďte si na pečení menší nádobí - pekáček, menší dortovou nebo koláčovou formu
- skvělé jsou muffiny, kterých můžete upéct tolik, kolik zrovna uznáte za vhodné
- připravujte miniaturnější verze klasických sladkých dobrot, například sušenky, lívance, nebo třeba cukroví, to vše lze připravovat menší
8 ks malého cukroví = 40 g, 8 ks velkého cukroví = 120 g
Neradi improvizujete a potřebovali byste inspiraci a recepty na mlsání s nižším obsahem cukru a tuku?
Pak neváhejte a nakoukněte do našeho e-booku Mlsej zdravě se STOBem. Najdete v něm chytře zpracovanou teorii i s praktickými radami pro převedení do praxe a samozřejmě i inspiraci v podobě receptů na sladké i slané mlsání. A jak už to tak s námi bývá, opět vše řádně a poctivě propočítáno!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.