Bc. Andrea Jakešová
Často se říká, že lepší je pít vodu neperlivou, a to zejména při hubnutí. V následujícím článku se vám pokusím vysvětlit, co je na tomto tvrzení pravdy.
Perlivá voda je voda s přidaným CO2, tedy s oxidem uhličitým, který pro naše tělo není nijak škodlivý. I přes to se perlivé nápoje často nedoporučují, či dokonce zakazují. Dočíst se můžete, že vám perlivé nápoje zničí zuby, odvápní kosti, budete po nich trpět nadýmáním a zpomalí vaše hubnutí. Postupně si probereme zmíněné body a objasníme, zda je opravdu nutné se perlivých nápojů obávat.
Negativní efekt na zubní sklovinu a zuby
Některé zdroje uvádí, že popíjení kolových nápojů může ovlivnit kvalitu kostí a zubů. Je však důležité zdůraznit slovo kolových, problém u těchto nápojů spočívá v obsahu kyseliny fosforečné, která může mít tento negativní vedlejší efekt při její zvýšené konzumaci. Samotné bublinky v nápojích však nemají na odvápňování kostní hmoty žádný vliv. Nejde tedy o to, že by nám takto škodila samotná perlivá voda, ale některé nápoje, které právě perlivé jsou. U obyčejné perlivé minerálky se tedy obávat nemusíte.
Zažívací potíže
Bublinky v nápojích mohou způsobit nepříjemné nadýmání, a to zejména u osob se syndromem dráždivého tračníku nebo s jiným onemocněním, které souvisí se zhoršeným trávením. Perlivé nápoje tedy nedoporučuji popíjet například osobám po operacích trávicích orgánů, při zánětech střev, gastroezofageálním refluxu a při potížích s nadýmáním. Cítíte-li se často nafouklí, plní, tlačí vás okolí žaludku a současně popíjíte perlivé nápoje, je tedy dobrým nápadem zkusit je na čas vyloučit a nahradit nápoji neperlivými. Pokud však při pití perlivých nápojů nic z výše uvedeného nepociťujete, není třeba je vylučovat.
Vliv na hubnutí
U tohoto bodu zejména záleží na tom, jaké perlivé nápoje popíjíte. Pokud se jedná pouze o neochucenou stolní/pramenitou vodu, nemusíte se ničeho obávat. Pokud se ale jedná o sladké perlivé limonády, colu, sprite a podobné nápoje, je zde efekt na zpomalení hubnutí naprosto zjevný. V nápojích se totiž skrývá také nemalé množství cukru. Pokud se jedná o nápoje typu „light“, z hlediska hubnutí je to samozřejmě lepší varianta, nicméně ani tak se nejedná o ty nejvhodnější nápoje, které bychom měli ve velkém popíjet, mimo jiné i kvůli tvoření návyku na sladkou chuť.
Perlivé nápoje ale mohou ovlivnit hubnutí i jiným způsobem. Popíjením bublinek rychleji stimulujeme tvorbu žaludečních šťáv, které urychlí celý proces trávení a díky tomu může i rychleji odeznít pocit sytosti. Domnívám se ovšem, že tento efekt na sobě každý dokáže vypozorovat sám a pokud nemáte pocit, že byste při konzumaci perlivých nápojů rychleji vyhladověli a následně toho zkonzumovali víc, není důvod se jim cíleně vyhýbat.
Kdy se tedy perlivých nápojů vyvarovat?
Pokud pijete neslazené perlivé nápoje a nepozorujete u sebe žádné zažívací obtíže, není důvod se jich vzdávat. Pokud zažívací potíže máte, vyřazení perlivých nápojů by mohlo být tím správným krokem. Pozor je potřeba na bublinky dát také v případě některých onemocněních trávicího traktu, pokud se vás to týká, tak konzumaci perlivých nápojů konzultujte s lékařem či nutričním terapeutem.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.