PhDr. Andrea Mahrová, Ph.D.
Zásada č. 1. – nepodléhejte cvičebním trendům a „kuchařkám“ doporučení.
Vždy respektujte vlastní pocity a cvičte z nabízených cviků to, co se vám cvičí dobře a nemáte pocit, že se v těle – v břiše a pánvi, děje něco nepříjemného.
Zásada č. 2. – nikam nespěchejte. Mějte na vědomí, že těhotenství – tzv. „jiný stav“ trval tři čtvrtě roku. To je dost dlouhá doba na to, aby se v těle udály změny, které pokud budete chtít odstranit, tak na to budete potřebovat minimálně stejně dlouhou dobu. Konkrétně se jedná o odbourání nadbytečného tuku, který spolu s „bříškem“ narostl; opětovné vybudování svalové hmoty a zpevnění a posílení svalstva – především v břišní a hýžďové oblasti – oblast pánevního dna a hluboký stabilizační systém. Každá trvalejší změna vyžaduje čas.
Zásada č. 3. – nestresujte se z toho, že máte nějaká kila navíc. Vězte, že pokud budete systematicky a po krůčcích dodržovat režimový plán, který si stanovíte, zdárně dospějete až k cíli. Zpočátku stačí, když se na připravovaný plán naladíte psychicky. Rozhodnete se, že půjdete do toho a vydržíte.
A co je nejdůležitější – mějte radost z vašeho miminka.
Zásada č. 4. – hodně spěte, kdykoliv můžete. Nejlépe spolu s miminkem.
Zásada č. 5. – dodržte časové období šestinedělí. Než začnete více intenzivně cvičit, je potřeba, aby se nejprve vše po porodu zahojilo, a následně zpevnilo pánevní dno. Zpočátku stačí dechová cvičení. Osvědčená je chůze – procházky s kočárkem.
Zásada č. 6. – při sestavování cvičebního plánu by se mělo začít cviky, které zpevní svaly pánevního dna, posílí hluboký stabilizační systém. Postupujeme směrem zevnitř – ven. Nejprve zpevníme to, co je uvnitř těla a následně posilujeme povrchově uložené svalové skupiny.
Zásada č. 7 – POZOR - pokud máte diastázu – rozestoupení přímého břišního svalu, necvičte klasické posilovací cviky břicha, už vůbec ne přímé, ale ani šikmé břišní svaly.
Zásada č. 8 – po porodu císařským řezem je vhodné počkat s aktivním dynamickým sportem alespoň cca dva měsíce, až se zahojí jizva a stabilizují napětí břišního a pánevního svalstva.
Jakákoliv intenzivnější pohybová aktivita po porodu a šestinedělí je podmíněna úplným zavinutím dělohy a posílením svalstva pánevního dna. Vše ostatní by mělo následovat postupně a individuálně. Pokud se na to cítíte, můžete se vrátit k pohybovým aktivitám, na které jste byla zvyklá před otěhotněním. Intenzitu zátěže zvyšujte postupně.
NEZAPOMÍNEJTE, že obyčejná chůze, procházky s kočárkem v různém terénu, jsou ideálním ekonomicky nenáročným pohybovým prostředkem.
Dbejte na pravidelný a dostatečný stravovací režim. Pokud kojíte, půjdou kila dolů „samy“ kojením. Pokud k tomu ještě přidáte pravidelný pohyb, navýší se váš energetický výdej. Dbejte na pravidelný a dostatečný pitný režim.
Doporučuje se kojit před větší/intenzivní pohybovou aktivitou, a to proto, aby nebyla prsa naplněná mlékem a nezpůsobovala dyskomfort při pohybu. Také se tím předchází možnému zvýšení acidity (kyselosti) mateřského mléka.
Neváhejte a pusťte se do pohybu. Vězte, že i přes počáteční nesnáze při návratu k pohybu po delší hypoaktivitě, se budete den ode dne cítit lépe a budete zvládat činnosti kolem miminka a s miminkem daleko snáz. Oceníte to tehdy, když dítě začne lézt a chodit a vy budete neustále ve střehu sledovat a pobíhat kolem. Protože „fit maminka“ je pro dítě to nejlepší. :-)
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.