Jana Divoká
Maminky se často snaží stravu svého dítěte pečlivě sledovat a řídit se předepsanými jídelníčky. Avšak - dítě může některé potraviny zcela odmítat, může být na některou složku v potravě alergické a tu začíná pro maminky starost! Čím potravinu nahradit? Jak dítěti dodat potřebné látky? Jak mu „vnutit“ ovoce a zeleninu? Často se tak stává, že jsou jídelníčky dětí monotematické a chybí v nich důležité potravinové skupiny.
RADA: Chuťové preference jídla se tvoří asi do šestého roku věku dítěte. Toto období je tedy stěžejní proto, abychom dítěti nabízeli co nejrozmanitější chutě – a tedy i potraviny, které je vhodné konzumovat. Není asi dobré dítě nutit jíst určitou potravinu, ale nerezignovat, když ji poprvé odmítne a pokusit se ji nabídnout znovu. Pokud se zavádí do jídelníčku dítěte nové jídlo, ukazuje se, že je nutné ho nenásilně nabídnout nejméně 7x, aby dítěti začalo chutnat.
Chce to tedy obrovskou trpělivost rodičů, které vytrvají a servírují nenásilně dítěti jídlo, které odmítá. Většina rodičů neví nic o neofobii k jídlu a po prvním odmítnutí potraviny dítětem svou snahu vzdá.
Dítě dělá rádo věci, které jsou mu známé, nechce konzumovat novou potravinu, ale když se podávání opakuje, tak si zvykne, zvláště když je to potravina upravována a servírována v různých variantách nebo v kombinaci se známými potravinami. Je výhodné dát dítěti menší porci jeho obvyklého jídla a k tomu jídlo pro něj nové v malém množství. Též pomůže, když nově zaváděnou potravinu vidí dítě jíst jiné lidi, vrstevníky. Roli hraje kromě chutě potraviny i vůně, barva, čerstvost, atraktivnost úpravy, estetický vzhled apod. Atraktivitu jídla zvýší též fakt, když je dítěti podáno, když má hlad.
RADA: Pokuste se při zavádění nové potraviny, aby se dítě zapojilo do jeho přípravy, nechte ho volit v jaké chuťové variantě potravinu vyzkouší.
A ještě na závěr……
Je to jistě velmi těžké, ale učte se být důslednými milujícími rodiči. Jste těmi, kdo ukazují dětem správnou cestu. Jste průvodci vašich dětí na cestě vedoucí ke zdraví. Pokud jste osobně přesvědčeni o tom, že v danou chvíli není nutné, aby dítě jedlo čokoládu, nedávejte mu ji a vysvětlete v klidu proč jste se tak rozhodli. Pamatujte také, že jen to, co nekoupíme a není doma, nelze sníst.
Když dítě přijde, že má hlad půl hodiny po jídle, pohlaďte ho, promluvte s ním, pomazlete se – předejdete tak tomu, že bude hledat nejlepšího přítele v jídle.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
to muriela - máme to doma stejně :-(