Nehleďte jen na svůj jídelníček a nezapomínejte zeleninu zařazovat do jídelníčku také svým dětem!
Začněte už odmalička
Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Toto známé přísloví platí i v tomto případě. Proto by měla být zelenina v jídelníčku již od raného věku. Jednotlivé druhy zeleniny zařazujte do dětského jídelníčku postupně, můžete začít s příkrmy z mrkve, brambor, dýně a postupně zařazovat i další druhy. Více se tomuto tématu věnujeme v samostatném článku zde.
Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte...
Možná děti budou ze začátku zeleninu odmítat, ale buďte trpěliví. Nové jídlo musí děti vyzkoušet několikrát (dle výzkumů až 7x, někdy dokonce až 20x), než ho vezmou na milost a začne jim chutnat. Ale samozřejmě to neznamená, že budete dítě do zeleniny nějak nutit.
Zelenina musí vypadat lákavě
Špenátový protlak nevábné barvy ze školní jídelny toto kriterium pravděpodobně nesplní, není divu, že většinou potom končí v odpadcích. Vyhrajte si s přípravou zeleniny a udělejte ji dětem co nejhezčí - barevnou, různých tvarů, na hezkém obrázkovém talíři apod.
Zapojte zeleninu do hry
Nechte děti, ať si zeleninu na talíř sami aranžují, sestavujte ze zeleniny na talíři panáčka nebo třeba oblíbené zvířátko.
Dětské (nejen zeleninové) recepty a tipy, jak lákavě dětem jídla servírovat najdete zde.
Zelenina se dá skrýt do mnoha pokrmů
I pro ty, kteří zatím zeleninu odmítají, se dá vymyslet, jak zeleninu nenápadně do pokrmů zapasovat. Zelenina se dá připravit opravdu na mnoho způsobů. Kromě čerstvé zeleniny a klasické vařené či dušené zeleniny vyzkoušejte například různé placičky, nákyp, připravte pomazánku nebo dip, do kterého si budou děti namáčet například špalíčky mrkve, okurky apod.
Výborně fungují také zeleninové polévky, do kterých se může skrýt spousta zeleniny, aniž by to strávník zaregistroval.
Vyzkoušejte zeleninové šťávy
Na někoho mohou zafungovat i zeleninové šťávy, servírujte je v pěkný skleničkách s barevným brčkem a uvidíte, že to i zarytí odmítači zeleniny ocení.
Zapojte děti do přípravy
Poproste děti, ať vám s přípravou zeleninového jídla pomůžou. Vezměte dítě na nákup a nechte ho, ať si samo vybere zeleninu, kterou si chce připravit. Pokud máte zahrádku, tak si s dětmi vypěstujte vlastní zeleninu.
Jděte dětem příkladem
Když dítě uvidí zeleninu na vašem talíři, tak je určitě pravděpodobnější, že ji sní také, než když nad ní budete ohrnovat nos. V tomto ohledu poproste i ostatní členy rodiny, kteří třeba ještě zeleninu nemají příliš v lásce, aby se těchto gest vyvarovali.
Odborná rada nad zlato
Máte-li pocit, že už jste vyzkoušeli všechno možné a vaše dítě zdárně odolává všem pokusům o zdravější životosprávu, svěřte se do rukou odborníka. Společnost STOB a spolek Hravě žij zdravě nabízí unikátní skupinové kurzy zdravého životního stylu určené pro děti (od 8 do 13 let) i jejich rodiče. Kurzy probíhají naživo v Praze, Brně i online. V kurzech využíváme prověřenou metodiku STOBu uzpůsobenou potřebám dětí a celé rodiny.
Ne nadarmo se říká, že sdílená starost je poloviční starost. Při setkání s ostatními rodiči zjistíte, že nejste jediní, kteří řeší kila navíc u svých potomků. Děti jsou zde vedeny zábavnou formou k postupné změně životního stylu, a navíc ve skupince vrstevníků, kde se mohou navzájem podpořit a motivovat. Dospělí mají možnost získat informace, jak podporovat děti při změně životního stylu a rozumném hubnutí, konzultovat výchovné záležitosti a sdílet společně své zkušenosti.
>> Aktuálně vypsané kurzy zdravého životního stylu pro děti a rodiče najdete zde. <<
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Ale ovocie majú radi obaja.
Ale zeleninu má teké rád.
Sestřiny děti se zeleninou problém nemají, baští všechnu zeleninu.