Plavání patří spolu s chůzí, během, jízdou na kole a jízdou na lyžích mezi 5 pohybových aktivit, které mají opakující se charakter a velký aerobní potenciál. Díky vodnímu prostředí, vodorovné pracovní poloze a možnosti měnit intenzitu zátěže (pomocí destiček, ploutví, pásů a jiných pomůcek) má plavání určitá specifika oproti ostatním aktivitám aerobního charakteru, které lze s výhodou využít.
Kolik vydáme energie při plavání záleží na:
-plaveckém způsobu, jakým plaveme (prsa, znak, kraul, motýlek)
-intenzitě plavání (řídíme se dle tepové frekvence)
-úrovni techniky (začátečník, pokročilý začátečník, zdatný plavec, výkonnostní plavec)
-tělesných předpokladech plavce
-trénovanosti plavce
-tělo je ve vodě nadlehčováno, proto je plavání optimální forma pohybu pro obézní. Neustále pracujeme proti odporu vody, který si na druhou stranu moc neuvědomujeme, a který je mnohem vyšší než odpor vzduchu. Pohyb vykonaný ve vodě má mnohem větší energetickou náročnost než stejný pohyb provedený na suchu. To znamená, že aquaerobikem při stejné rychlosti a stejných cvicích spálíte ve vodě mnohem více energie, než kdybyste cvičili stejně rychle na suchu.
-spotřeba energie plaváním na jednotku vzdálenosti je 2-5x vyšší než spotřeba energie chůzí. Tj. uplaváním 2 km spotřebujeme 2-5x více než kdybychom 2 km ušli pěšky. Mechanická účinnost plavání je mnohonásobně nižší než mechanická účinnost činností vykonávaných na suchu. Ve vodě musíme pracovat více.
-tepelná vodivost vody je cca 25x vyšší než tepelná vodivost vzduchu. Abychom zachovali stálou tělesnou teplotu těla ve vodě, musíme vynaložit více energie než k zachování stále tělesné teploty na vzduchu.
-ženy spotřebují při plavání stejnou rychlostí méně energie než muži
-plavání plaveckým způsobem KRAUL spotřebují muži díky anatomickým parametrům více energie než ženy (muži a ženy se liší rozložením svalové a tukové hmoty, „splývavostí“ těla, hustotou těla)
-spotřeba kyslíku s rychlostí plavání u plavců s nižší výkonností vzrůstá exponenciálně, u zdatných plavců vzrůstá spotřeba kyslíku lineárně. Zrychlení tempa plavání bude pro začátečníka více náročné než pro zdatného plavce.
-odpor vodního prostředí vzrůstá s rychlostí plavání exponenciálně
Pořadí energetické náročnosti mezi jednotlivými způsoby u zdatných plavců:
1. prsa (nejvíce energeticky náročný způsob)
2.znak
3.motýlek
4.kraul
Dle Čechovská I., Miler T. Plavání, Grada 2001 zpracovala MUDr. Marie Skalská (MaSka)
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Pláváním prostě jde zhubnout. Hodně zdaru!
Přeji všem mnoho úspěchů!
Ráda plavu ,nejvíce prsa občas i znak.Zkoušela jsem i kraula.Pro ženy motýlek je velmi náročný.
Motýlek
kraul
prsa
znak
osobně bych se chtěl vidět po 15ti minutách motýlka :-(
Máme oválný bazén,ale zkusím to jak to půjde a uvidíme :-)
Pro kondiční plavání je důležitější délka aktivity před intenzitou a při plavání prsa se můžete i kochat, zatímco kraul a znak může nudit, protože nevidíte vůbec nic. :-)
Furt mě plavání baví - lovím lednový rekord - překročení 40 km za měsíc. A ono to jde, byť dneska to bylo tedy dost náročné; plavu 2/3 kraul a 1/3 prsa. Nicméně většinou podle situace, někdy mi jde tak špatně chytit polohu těla, že plavu spíše prsa...
Jak jste na tom, plavci? Hodně zdaru!