Ing. Hana Málková
Jste zvyklí si například k televizi otevřít sáček s chipsy, slanými tyčinkami nebo popcornem? A nebo jsou to spíš sušenky, čokoláda či bonbony?
Asi netřeba zdůrazňovat, že nejlepším řešením je si k televizi nebrat nic. Pokud však už máte tento nepříliš vhodný návyk tzv. napodmiňovaný, je dobré pracovat na jeho odnaučení. Inspiraci, jak na to můžete získat v tomto článku.
Ale pokud se v začátku bez takového zobání neobejdete, naučte se připravovat si něco vhodnějšího. Co si tedy dát třeba právě k takové televizi, aby vám to nepřineslo příliš zbytečných kalorií navíc? A jaké potraviny se sice tváří zdravě, ale ve výsledku se to od klasických chipsů nijak významně neliší?
Pokud se vás zrovna mlsání u televize, knížky nebo počítače netýká, můžete následující řádky brát jako inspiraci, jak například pohostit nečekanou návštěvu, která k vám přijde na večerní posezení. A nebo co zdravějšího podstrčit vašemu manželovi. :-)
Co si dát místo chipsů?
Ořechů jen jednu hrst
Častá rada zní: dejte si místo chipsů oříšky, které jsou plné zdravých tuků a vlákniny. Ano, pravda to určitě je, a svému zdraví určitě touto výměnu trochu přilepšíme, nicméně z hlediska energie si příliš nepomůžeme.
Pokud si dáme každý večer 100g sáček s oříšky, tak kromě těch zdravých tuků našemu tělu dodáme i více než 2000 kJ, které, pokud nejsme zrovna vrcholoví sportovci nebo horníci, úplně nepotřebujeme. Takže ořechy jedině s mírou a opravdu opatrně. :-)
Luštěninové chipsy jen přiměřeně
Na popularitě také získávají luštěninové chipsy - určitě jsou nutričně hodnotnější nežli chipsy klasické, ale stále obsahují poměrně dost tuku a jsou tedy energeticky vydatné. Takže i zde platí, že není vhodné to s nimi přehánět a vyplatí se sledovat složení, zejména druh použitého tuku a jeho celkový obsah.
Připravte si praženou cizrnu
Luštěniny si raději po domácku upražte, nemusíte ani přidávat žádný tuk. Pražené sójové boby můžete také sehnat v obchodě pod názvem alburetky.
Zeleninové chipsy nemusí být žádná výhra
Zeleninové chipsy se tváří jako skvělá alternativa ke klasickým brambůrkům. Ano, může to tak být, ale jen pokud se jedná o chipsy sušené a nikoli smažené.
Nalámejte si knäckebrot
Pokud potřebujete něco chroupat, můžete si například do mističky nalámat knäckebrot. Potřebu něco uzobávat to splní, ušetříte energii a ještě tělu dodáte potřebnou vlákninu.
Cereální křupky, tyčinky
Místo klasických chipsů, tyčinek a křupek můžete „zobat“ i různé cereální křupky nebo tyčinky, jejichž základem jsou obilniny či luštěniny a většinou mají vyšší obsah vlákniny a pokud se jedná o výrobky z luštěnin, tak i trochu více bílkovin. Dejte však i zde pozor na množství a sledujte složení.
Výběr různých cereálních pochoutek naleznete i na našem e-shopu.
Snídaňové cereálie nemusí být jen na snídani
Pokud preferujete sladké zobání, můžete si pomoci i snídaňovými cereáliemi. Stejně jako v případě snídaně ale vybírejte výrobky s co nejnižším obsahem cukru, a nebo si připravte müsli domácí. A opět platí známé pravidlo - nepřehánět to s množstvím.
Sušené maso místo klobásy
Pokud jste například zvyklí si na talířek nakrájet nějakou tu klobásku, skvělou alternativou je sušené maso, obsahuje jen minimum tuku a je zdrojem kvalitních bílkovin. Jeden sáček obsahuje jen kolem 250 kJ. Pozor si dejte ale na obsah soli, který může být u některých výrobků vysoký. Na trhu je však k dostání i sušené maso se sníženým obsahem soli.
Různé druhy sušeného masa si můžete objednat i na našem e-shopu.
Místo salámu kvalitní šunku
Pokud si místo salámu dáte na talířek libovou šunku, ušetříte ve 100 g až 40 g tuku. A pokud vyberete kvalitní šunku s vysokým obsahem masa, tak si určitě i pochutnáte. V případě, že si to chcete ještě trochu zpestřit, tak si můžete připravit třeba šunkové rolky s cottagem, hotové jsou raz dva. :-)
Vyzkoušejte Šmakouna
Šmakoun je takový chameleon, který se dá využít na mnoho způsobů. Kromě toho, že se dá využít při vaření i pečení, můžete ho zobat klidně i jen tak samotný. A to buď v příchutích naslano nebo i jeho sladké varianty. Ne každému Šmakoun chutná, ale určitě má i své oblíbence, tak vyzkoušejte. :-) Jeho výhodou je, že obsahuje cenné bílkoviny.
„Zobací“ zelenina
Samozřejmě vrcholem vašeho snažení o zdravější alternativy zobání by mělo být to, že budete mlsat zeleninu. Výborná jsou například cherry rajčátka, v obchodech můžete zakoupit již očištěnou malou mrkvičku, někdy i kulatou – takže iluze cukrátek je dokonalá. Ale můžete si připravit jakoukoli vaši oblíbenou zeleninu.
Pokud by pro vás samotná zelenina nebyla dostatečně atraktivní, připravte si k ní i nějaký dip, třeba z tvarohu nebo jogurtu, vyzkoušet můžete i hummus.
A nebo si připravte jednoduché zeleninové jednohubky.
Čerstvé ovoce jako dezert
Pokud vás honí mlsná a máte chuť spíše na sladké, připravte si do mističky ovoce. Ideálně to, co je zrovna v sezóně.
Případně můžete ovoce doplnit ještě bílým jogurtem nebo tvarohem a připravit si zdravý "dezert".
Sušené ovoce s mírou
Rozinky nebo brusinky mohou být takové "zdravější bonbony", ale uvědomte si, že jsou poměrně koncentrovaným zdrojem cukru a snězte proto jen přiměřené množství.
Uspokojte chutě nápojem
Při chuti na něco dobrého si můžete pomoci i chutnými kvalitními nápoji.
Nejrůznější čaje mohou opravdu uspokojit chuťové buňky zcela nekaloricky. Pozor na prodávané ledové čaje, které jsou většinou velmi přeslazené.
Vhodnou variantou je také káva, vylepšit si ji můžete našlehaným mlékem (ideálně polotučným), k večernímu mlsání ale raději volte bezkofeinovou.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Jerky taky dobrý, jenže i tam se musí hlídat množství, aby v žaludku nenadělaly paseku, když nasají vodu :-(
Naučila jsem se po letech znovu kupovat knackebrot.Zkusím tu fintu s nalámáním o misky.Jenže tam se mi zdá, že to bude svádět k mechanickému šmátrání v misce"když přece brot nevadí"....:-(