Tuky představují nepostradatelnou složku výživy, ale současně jejich nevhodný výběr a nadměrná konzumace převážně špatných tuků zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, a tím i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Hlavní složkou tuků je glycerol a mastné kyseliny, které se dělí na několik skupin s odlišným působením na některé rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění
* DOBRÉ TUKY – pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi a pokud ve stravě nahradí nasycené mastné kyseliny, mohou hladinu cholesterolu i snížit, obsahují převážně:
* mononenasycené mastné kyseliny (MUFA)
* zdroje: olivový olej, lískové ořechy, mandle aj.
* polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) – omega 3 , omega 6
* zdroje: losos, makrela, řepkový olej, kvalitní margaríny aj.
* ŠPATNÉ TUKY - zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, obsahují převážně:
* nasycené mastné kyseliny (SAFA), které převažují v potravinách živočišného původu s výjimkou rybích tuků.
* zdroje: tučná masa, paštiky, tučné uzeniny, tučné mléčné výrobky, máslo, kokosový a palmojádrový tuk aj.
* transnenasycené mastné kyseliny (TFA), které zvyšují hladinu cholesetrolu mnohem vice než nasycené mastné kyseliny. Vznikají buď přirozeně v trávicím traktu přežvýkavců nebo při jednom ze způsobů ztužování rostlinných olejů tzv. parciální (částečnou) hydrogenací.
* zdroje: ztužené polevy, méně kvalitní "čokoládové" cukrovinky, náhražky čokolád, smažené výrobky, trvanlivé pečivo, dorty aj.
Tolerovaná hodnota maximálního denního příjmu transnenasycených mastných kyselin představuje 1 % z celkového energetického příjmu (pro průměrnou dospělou ženu činí doporučený denní příjem energie 2000 kcal). Nasycené mastné kyseliny (SAFA) by měly tvořit maximálně 10 % z celkového denního energetického příjmu. Bohužel česká populace tato čísla často překračuje.
Kolem rostlinných roztíratelných tuků a margarínů bylo vedeno mnoho diskusí mezi laickou veřejností o tom, zda jsou vhodné či nikoli, avšak v dnešní době se již při výrobě kvalitních rostlinných roztíratelných tuků a margarínů používá nejmodernější proces výroby při kterém ke vzniku transnenasycených MK nedochází a konzumaci kvalitních margarínů lze tedy bez obav doporučit.
Jak vybrat vhodný tuk?
Při výběru tuku bychom se měli řídit především tím, pro jaký účel chceme tuk nebo olej použít.
Z hlediska výživového je z běžných olejů nejvhodnější olej řepkový, který má výhodné složení a je poměrně stabilní i při vyšších teplotách.
U některých osob je však hlavním měřítkem výběru chuť, kdy obvykle vyhrává spíše máslová chuť klasického živočišného másla.
Z tohoto důvodu se výrobci snaží zkombinovat máslovou chuť, ale současně nabídnout složení z kvalitních rostlinných olejů a tuků.
Věděli jste, že existuje roztíratelný tuk, který má o 67 % méně nasycených mastných kyselin než máslo?
Flora Gold má kromě vhodného složení a máslové příchuti mnohostranné využití jak v teplé, tak studené kuchyni, přináší mnohem výhodnější nutriční složení než klasické máslo a je proto vhodnou součástí pestré vyvážené stravy a zdravého životního stylu.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.