Během kalendářního roku se naskytne spousta příležitostí, které nás vybízejí ke zvýšené konzumaci jídla. Sváteční dny, rodinné oslavy, a s tím spojené slavnostní pohoštění je nedílnou a pro většinu z nás i příjemnou součástí života. Avšak jak si tyto svátky spokojeně užít a současně zvládnout bez přibrání na váze bez velkého odchýlení od normálních stravovacích návyků?
Svátky jídla?
Sváteční chvíle jsme si v posledních letech zvykli spojovat především s velkým množstvím jídla a pití. Pro řadu lidí je pak velmi těžké v převeliké nabídce potravin a tlaku okolí odolat a dostát svým předsevzetím.
Často pak podléháme tak zvanému černo-bílému myšlení, které nás vede k úvahám, že pokud jednou porušíme to, co jsme si stanovili, je vše ztraceno. Jedno přejedení v rámci oslavy pak může přinést výčitky, pocity viny ze selhání a někdy i znamenat to, že veškerou snahu o zhubnutí či udržování váhy vzdáme a vrátíme se zpět ke starým stravovacím návykům.
Nicméně si musíme říci, že v celkovém energetickém příjmu nic neznamená, pokud se jednou neudržíme a v rámci oslavy sníme více, než obvykle. Připomeňme si, že pro přibrání 1 kg tukové tkáně je třeba přijmout navíc 25 až 30 000 kJ. Takové množství odpovídá například jedné z této nabídky:
- 2 kg mazance
- 2 kg husy
- 80 plátkům houskových knedlíků
- 60 chlebíčkům s vaječným salátem.
Přibírání není většinou způsobeno jednorázovým přejedením, ale tím, že svůj denní limit překračujeme dlouhodoběji a porušujeme tedy základní pravidlo o vyrovnaném příjmu a výdeji energie.
Velikonoční desatero, aneb jak si rozumně „dopřát“ a nepřibrat…
Abychom o svátcích zbytečně nepřibírali, je nutné naučit se "hřešit" s rozumem (a pak už to nemusíme ani nazývat hřešením, ale naplánovaným vybočením z běžného správného stravování). To v praxi znamená, osvojit si základní doporučení, jak zařazovat potraviny, které našemu tělu dodávají větší množství energie do našeho jídelníčku, abychom i přes to docílili téměř rovnováhy příjmu a výdeje energie.
Která doporučení se zdají z tohoto pohledu nejzásadnější, si pojďme připomenout prostřednictvím následujících řádků:
- Nezakazujte si žádný druh jídla. Pokud si zakážeme něco, co nám chutná, je jasné, že nás bude stát spousta sil a přemáhání, abychom neochutnali. A pokud ochutnáme, může to v nás vyvolat myšlenky, že jsme slaboši, protože jsme nevydrželi. Takové situace pak často navodí stav, kdy si řekneme, že když už jsme hřešili, tak je všechno ztraceno a přejíme se.
- Pokud se snažíte redukovat svoji hmotnost, nebo udržovat stabilní váhu, pak se pokuste během svátků o moc nepřekračovat svůj běžný denní energetický limit. Výjimečné události, mezi které svátky a slavení patří, bychom se měli naučit zvládat tak, abychom zamezili extrémním výkyvům v příjmu množství energie. Často nastává situace, kdy několik dní konzumujeme přemíru jídla a když zjistíme, že jsme přibrali, nasadíme ostrý redukční režim. Sice zhubneme, ale při nejbližší příležitosti se vrátíme k špatným stravovacím návykům a ocitáme se v začarovaném kruhu, doprovázeni starým známým jojo efektem.
- Velice dobrým pomocníkem je jídelní režim. Je důležité jíst pravidelně tj. 3 – 5x denně menší porce a vyvarovat se mlsání a uždibování mezi jídly. Bude jistě lepší, pokud si dopřejeme některou z velikonočních sladkostí v přiměřeném množství k snídani nebo dopolední svačině, než abychom tyto pochoutky konzumovali jaksi navíc.
- Nenechávejte jídlo, zejména sladkosti nebo slané pochutiny – brambůrky, tyčinky, arašídy a podobné, volně přístupné na stole. Zkrátka, upravte si domácí prostředí tak, aby zbytečně nelákalo ke zvýšené konzumaci jídla.
- Pamatujte, že požitek z jídla neroste s jeho množstvím - ba naopak! Pokud nedokážete odolat některým extrémně energeticky vydatným jídlům, která k velikonocům neodmyslitelně patří, pak je dobré sníst takového pokrmu přiměřenou porci a po soustech si ji vychutnat. V tomto případě lze využít také metody JJP – tedy Jíst Jen Polovinu množství, které bychom snědli obvykle!
- Nedílnou součástí téměř každého pokrmu by se měla stát zelenina. Většina druhů má totiž velmi nízkou energetickou hodnotu a obsahuje, kromě potřebných minerálních látek a vitamínů, také velké množství vlákniny, která má příznivé účinky na funkci střev, a díky své schopnosti zvětšovat v trávícím traktu svůj objem dříve navozuje pocit nasycení.
- - V období svátků se poněkud také zvyšuje tendence ke konzumaci většího množství alkoholických nápojů. I alkoholické nápoje, stejně jako potraviny, dodávají našemu tělu energii a pokud je tedy konzumujeme ve větším množství, mohou i ony přispět k přibírání na váze. Avšak ani při snaze kontrolovat si svou tělesnou hmotnost či hubnout si alkohol v menším množství nemusíte upírat. Dejte přednost sklence suchého vína, které dodá do těla méně energie než destiláty či sladké likéry. Dopřát s můžete také např. pivo Birell, kdy půl litr obsahuje jen 400 kJ nebo novinku Kofolu bez cukru slazenou stevií (kofola je jediný kolový nápoj, který neobsahuje škodlivé fosforečnany).
- Se svátečním obdobím se také pojí různé návštěvy u příbuzných a známých. Někdy je opravdu velmi obtížné odmítnout jídlo, zvláště jedná-li se o osobu velmi blízkou. Ale existuje jistě způsob, jak takovou situaci dobře zvládnout. Především bychom si měli předem pohlídat množství jídla, které nám hostitelé nandavají na talíř. Pokud za hlavním chodem následuje moučník, požádejte hostitele o menší porci. Z ostatních připravených dobrot ochutnejte po trošce ty, které sami doma nepřipravujete. Jste-li vystaveni nátlaku, pak je namístě pokusit se chovat asertivně a s díky nabídku odmítnout. Někdy stačí věta typu: „Děkuji, nechci, jsem najedený(á) a kdybych se přejedl(a), tak bych z toho výborného jídla a vůbec celé návštěvy neměl(a) takový zážitek!“ Více o tom, jak se chovat asertivně na návštěvách se dozvíte v interaktivní lekci asertivita.
- Pokud nastane situace, že se přejíte, neměli byste věšet hlavu a především by toto jedno selhání nemělo vést k přejedení dalšímu. Nikdo nejsme neomylný! A jak již bylo řečeno, jedno přejedení nevede k přibrání mnoha kilogramů! Podstatné je dokázat takové vybočení - nebudeme to nazývat selháním - v následujících dnech vykompenzovat tím, že trochu snížíte energetický příjem a nebo zvýšíte výdej – tedy zařadíte více pohybové aktivity.
- Aktivně strávené jarní svátky se jistě stanou nejen výbornou investicí pro vlastní zdraví, šancí, jak nepřibrat ale i jak strávit příjemné chvíle s rodinou či přáteli. Pro méně sportovně založené lidi jistě postačí pravidelné procházky probouzející se jarní přírodou a zdatnější sportovci jistě uvítají prodloužený víkend strávený v přírodě ať už při pěší turistice či na kole.
Uvědomte si, že i sváteční jídlo lze připravit velmi zdravě a zároveň i chutně. Nebojte se oživit jídelníček netradičními, ale méně kalorickými jídly. Téměř ke každé potravině lze nalézt nízkokaloričtější variantu.
A nezbývá než popřát krásné prožití jarních svátků bez pocitu přeplněného žaludku nebo rozbouřeného žlučníku a také příjemně strávené chvíle s nejbližšími při společné procházce či jiné pohybové aktivitě!
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
¨vařím jako o normálním víkendu.