Volba správné obuvi rozhoduje o vaší pohodě při sportování, celkovém výkonu, má velmi důležitý preventivní efekt. Negativní dopad špatně zvolené boty může převážit přínos pohybu a nakonec vás i od sportování odradit. Nesprávně volená bota se může projevit akutně otlaky, bolestmi paty, bolestí v oblasti na přední straně bérce, která je nejčastěji způsobena nevhodnou výší podpatku, případně přetížením svalových skupin. Dlouhodobé nošení nevhodné obuvi se může projevit poruchou osy dolních končetin s přetěžováním kloubních struktur v kotníku, koleni, přenesením do osového orgánu tj. páteře, následně třeba bolestmi hlavy. V současné době při nepřeberné nabídce sportovní obuvi je těžké se orientovat a zvolit tu správnou botu. V našem článku se budeme věnovat výběru obuvi pro chůzi, potažmo běh.
Ještě než se vydáte do obchodu
Optimální je konzultovat výběr obuvi se zkušeným ortopedem. Velmi bych doporučovala konzultaci u těch osob, které mají problémy s pohybovým aparátem. U osob s nadváhou a obezitou je velmi časté plochonoží, které je potřeba korigovat ortopedickými vložkami a stejně tak pravidelně stimulovat plosku.
Kde boty kupovat
Vsadťe spíše na ověřené značky velkých firem. Tyto výrobci investují do vývoje svých produktů nemalé finanční částky.
Kdy boty kupovat
Boty kupujte odpoledne, kdy je noha více oteklá. Zkoušejte zásadně obě boty najednou.
Co rozhoduje o výběru boty
Pokud vybíráme boty na běh je důležité, jak došlapujeme. Rozeznáváme došlap na patu nebo na střední část chodidla. Důraz může být kladen na vnější (supinace) nebo vnitřní (pronace) okraj chodidla. Nejjednodušeji „svou techniku“ zjistíte, když se podíváte na své staré boty, ve kterých částech jsou nejvíce sešlapané. Z praktických výsledků vyplývá, že volba speciálních bot, které kompenzují nadměrné došlapování na vnější či vnitřní stranu chodidla má efekt až při opravdu významném odchýlení od normy. Pro většinu z nás bude vhodný klasický typ běžecké obuvi. Stejně tak pro většinu lze doporučit vzduchovou mezipodrážkovou vrstvu, která tlumí dopad, ale má horší stabilizační účinky, což je nevýhodné právě pro běžce s nesprávnou technikou došlapu (supinace, pronace) .
Při výběru mezipodrážky (proužek mezi podrážkou a vrstvou těsně pod patou) se řiďte tělesnou hmotností. Pro osoby s vyšší hmotností je potřeba tvrdší, ale stejně tak i elastičtější mezipodrážky.
Při zkušení boty si zkontrolujte prostor pro patu. Pata by měla být stabilizována, s dostatečnou schopností tlumit nárazy a zároveň netlačit na Achillovu šlachu.
Při výběru podrážky zvažte, na jakém terénu se nejčastěji pohybujete. Pro přírodní terény, lesní cesty, šotolinu je potřeba výraznější vzorek, s co největší plochou podrážky. Naopak pokud spíše chodíte či běháte po silnicích, chodnících, je důležitý hlavně tlumící efekt podrážky. Vzorek zas tak výrazný být nemusí.
Materiál boty by měl být pevný a zároveň pružný. Pokud běháte i v zimě, v bahnitých terénech jistě oceníte nepromokavý např. goretexový povrch.
Velikost boty nekupujte boty „těsno“ v domnění, že povolí. Optimální je mít před palcem cca 4 mm volného prostoru. Mnozí z nás mohou mít každé chodidlo jinak dlouhé. Zkoušejte proto obě boty najednou. Prsty by měly mít dost prostoru, bota nesmí tlačit v šíři. Při delší zátěži v závislosti na prokrvení se může nárt zvýšit až o jeden cm. Noha začne významněji otékat po 5ti kilometrech.
V obchodě vyzkoušejte vícero párů bot. Nechte si je na noze delší dobu, projděte se, popoběhněte, poskočte.
Přejeme hodně šťastných kilometrů v dobře padnoucích botách.
Vězte, že každý krok se počítá.
MUDr. Marie Skalská (MaSka)
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
moje oblíbená zančka je Vans http://www.vansboty.cz je to super značka pro sport - vypadají skvěle a rozhodně si v nich vybere každý - děti, žen i muži!