Ing. Hana Málková
Zelenina by se měla stát samozřejmou součástí jídelníčku, ideálně by měla být obsažena v každém denním jídle, samozřejmě kromě sladkých pokrmů, kde ji může zastoupit ovoce. Díky nízké energetické hodnotě zeleninu můžete jíst téměř neomezeně, i když se třeba zrovna snažíte zhubnout. Zelenina by však neměla být pomocníkem jen při hubnutí, ale díky obsahu pozitivních látek by ji měl do jídelníčku zařadit úplně každý, realita je však mnohdy jiná. Ročně průměrný Čech zkonzumuje necelých 85 kg zeleniny, což odpovídá cca 230 g zeleniny na den, přičemž doporučení zní minimálně 400 g zeleniny denně.
Zeleninu tvoří převážně voda a obsah základních živin je u většiny druhů minimální. Významný je však obsah vlákniny, vitaminů, některých minerálních látek a dalších ochranných látek, které působí pozitivně na naše zdraví.
Jak již bylo řečeno, celkem byste měli sníst zhruba 400 g zeleniny denně. Základem by měla být čerstvá zelenina, tu můžete přidat ke snídani, na svačiny nebo jako bohatou oblohu k obědu či zeleninový salát k večeři. Vhodné je konzumovat zeleninu i tepelně upravenou jako součást pokrmu – například rizoto, těstoviny, zapékané brambory apod. Přidáním zeleniny snižujete relativní energetickou hodnotu celého pokrmu, zachováte tedy objem jídla, ale energeticky pokrm zeleninou „naředíte“. Do jídelníčku můžete zařadit i zeleninu kysanou nebo sterilovanou. Váš jídelníček by měl být pestrý, a proto by měla být pestrá i paleta zeleniny v něm – každý druh totiž obsahuje jiné vitaminy a ochranné látky.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Například svíčková, kde množství zeleniny ušetří smetanu, a chutná i těm, kteří omezování neuznávají.